بهترین مطالب روز اینترنت ، ایران و جهان

اللهم عجل لولیك الفجر و العافیه و النصر و اجعلنا من خیر انصاره و اعوانه و المستشهدین بین یدیه

12189 روز از ربودن امام صدر در لیبی می گذرد

آرشیو موضوعی

آرشیو

← آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

تغییر ساعت رسمی از اول فروردین

تغییر ساعت رسمی از اول فروردین
همشهری آنلاین :
بر اساس قانون ، ساعت رسمی کشور هر سال در ساعت 24 روز اول فروردین ماه یک ساعت به جلو کشیده می‌شود، بر این اساس روز دوشنبه اول فرودین ماه سال 90، ساعت رسمی کشور یک ساعت به جلو کشیده خواهد شد.

 به گزارش فارس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، ساعت رسمی کشور ساعت 24 دوشنبه اول فروردین 1390 یک ساعت به جلو کشیده می‌شود.

 بر اساس قانون، ساعت رسمی کشور هر سال در ساعت 24 روز اول فروردین ماه یک ساعت به جلو کشیده می‌شود و در ساعت 24 روز سی‌ام شهریور به حال سابق برگردانده می‌شود.

فال روز یکشنبه 29 اسفند ماه 1389

فروردین
خورشید به برج شما می رود و اعتماد به نفس و قدرت زیادی به دست می آورید و می توانید موفق باشید. ماه نو نیز در برج شماست، بنابراین اكنون بهترین زمان برای موفقیت درهر كاری است ، حتماً هم موفق می شوید.

بقیه در ادامه مطلب ...

ادامه مطلب

اس ام اس های جدید تبریک سال نو

زکوی یار می‌آید نسیم باد نوروزی
از این باد ار مدد خواهی، چراغ دل بر افروزی
نوروز مبارک

===============================

سایه حق
سلام عشق
سعادت روح
سلامت تن
سرمست ی بهار
سکوت دعا
سرور جاودانه
ا ین است هفت سین آریایی
نوروز مبارک
===============================
مثل ماهی زنده
مثل سبزه زیبا
مثل سمنو شیرین
مثل سنبل خوشبو
مثل سیب خوش رنگ
و مثل سکه با ارزش باشید
سال نو مبارک
===============================
سلامتی
سعادت
سیادت
سرور
سروری
سبزی
سرزندگی
هفت سین سفره زندگیتان باشد
نوروز 90 مبارک
===============================
سال و مال و فال و حال و اصل و نسل و بخت و تخت
بادت اندر شهریاری برقرار و بر دوام
سال خرم، فال نیکو، مال وافر، حال خوش،
اصل ثابت، نسل باقی، تخت عالی، بخت رام
********سال نو مبارک********
===============================
آرزوی ۱۲ ماه شادی ۵۲ هفته خنده ۳۶۵ روز سلامتی ۸۷۶۰ساعت عشق ۵۲۵۶۰۰دقیقه برکت ۳۱۵۳۰۰ثانیه دوستی
سال نو پیشاپیش مبارک

بقیه در ادامه مطلب ...

ادامه مطلب

واکنش محمود احمدی نژاد به کشتار مردم بحرین

واکنش محمود احمدی نژاد به کشتار مردم بحرین www.taknaz.ir
 
رئیس جمهور با اشاره به لشکر کشی اخیر به بحرین گفت: دولت امریکا بداند که این کشتارها لکه ننگ پاک نشدنی برای آنها است.

به گزارش خبرگزاری مهر ، محمود احمدی نژاد پس از پایان آخرین جلسه هیئت دولت در سال 1389 در جمع خبرنگاران افزود: یک ماه پیش خطاب به برخی سران منطقه که رفتارهای غیرقابل توجیهی داشتند مطالبی گفتم.

رئیس جمهور گفت: امروز در بحرین شاهد صف آرایی در مقابل توده های مردم هستیم که کار بسیار زشتی است.
 
وی خطاب به حاکمان بحرین اظهار داشت: مگر شما نمی خواهید حکومت کنید؟ وقتی اکثریت مردم را تحت فشار قرار می دهید بر چه کسانی می خواهید حکومت کنید؟
 
رئیس جمهور با اشاره به اینکه این گونه برخوردها جبران ناپذیر است گفت: براساس تجربه، این رفتارها هیچ سرانجامی ندارد و باید نظر و خواسته های مردم بحرین را اجرا کنند.
 
وی با اشاره به اینکه ایستادن مقابل مردم با تفنگ، مسلسل، بالگرد و توپ و تانک هیچ نتیجه ای نخواهد داشت افزود: به برخی ها هم که قوای نظامی در بحرین آورده اند متذکر می شوم که در گذشته نیز برخی در منطقه بودند که به کشور همسایه لشکرکشی کردند و باید از سرنوشت صدام عبرت بگیرند.
 
احمدی نژاد با طرح این سوال که چرا برخی می خواهند تجربیات شکست خورده صدام را تکرار کنند گفت: مگر می شود امواج انسانی را با نیروهای مسلح و آن هم از طریق کشورهای همسایه متوقف کرد؟
 
وی خطاب به این دولت ها تصریح کرد: امریکا دوست امین و وفاداری برای شما نیست و تاکنون همه دوستانش مانند صدام را قربانی کرده است.
 
احمدی نژاد گفت: امریکا، صدام را به انواع سلاح ها مسلح کرد اما همان ها برای حفظ منافع خودشان مقابل صدام ایستادند.
 
رئیس جمهور با اشاره به اینکه نمی خواهم برخی حاکمان کشورها سرنوشتی مشابه صدام داشته باشند افزود: آنها به دنبال راه حل منصفانه باشند.
 
وی گفت: از جمعیت 700 هزار نفری بحرین بیش از 600 هزار نفر معترض و خواستار تغییرند و باید به این مردم احترام گذاشت و اصلاحات انجام داد.
 
احمدی نژاد خطاب به سران این کشورها اظهار داشت: به فکر فردای خود باشید.
 
رئیس جمهور تصریح کرد: همه این رفتارهای زشت را به حساب امریکا می گذارم چرا که امریکا هم اکنون درصدد نجات صهیونیست ها و خفه کردن مطالبات مردمی است و در این باره از برخی دولت های منطقه سوء استفاده می کند.
 
احمدی نژاد گفت: دولت امریکا بداند که این کشتارها لکه ننگ پاک نشدنی برای امریکاست.
 
رئیس جمهور افزود: با این بیداری مردم کشورهای منطقه ریشه سلطه امریکا از منطقه کنده خواهد شد.
 
رئیس جمهور در ادامه گفت: همان تصمیمی که برای حقوق هیئت علمی دانشگاه ها گرفته شده بود برای قضات و کارکنان دادگستری نیز اعمال خواهد شد.
 
احمدی نژاد افزود: قضاوت کار بسیار سختی است و باید قضاوت در شرایط آرامی صورت گیرد و به همین سبب دولت ترمیم دریافتی های قضات و کارکنان دادگستری را به این قشر هدیه خواهد داد.
 
وی گفت: از قضات کشور انتظار داریم در مبارزه با مفاسد و پیگیری منافع ملی بیش از این تلاش کنند.
 
رئیس جمهور گفت: اکثریت قضات ما افرادی شریف و پیگیر اجرای عدالت هستند.
 
وی در ادامه در پاسخ به سئوالی درباره جشن نوروز امسال گفت: دو سال پیش جشن نوروز در سازمان ملل ثبت جهانی شد و امسال نیز مانند سال گذشته از برخی سران کشورها دعوت خواهیم کرد تا برای برگزاری جشن نوروز در تهران حضور یابند.
 
وی با اشاره به اینکه جشن نوروز جشن پاکی ، انسانیت ، توحید و محبت است گفت: حکمت های فراوانی در جشن نوروز وجود دارد که به مرور آشکارتر می شود.
 
رئیس جمهور افزود: یکی از این حکمت ها تذکر به نوروز حقیقی انسانهاست چرا که با حضور امام عصر (عج) ، بشریت بار دیگر زنده می شود و نوروز حقیقی انسان با رسیدن به انسان کامل محقق خواهد شد.
 
احمدی نژاد با اشاره به اینکه بزرگان ما نیز در خصوص جشن نوروز تاکیدات فراوانی داشته اند و دارند افزود: جشن نوروز می تواند برای ملت ایران فرصتی در عرصه بین الملل باشد و از این طریق می توانیم فرهنگ ، عشق و عدالتخواهی خود را به دنیا عرضه کنیم.
 
وی گفت: برگزاری جشن نوروز با حضور برخی سران کشورها در ایران کار خوبی بود که از سال گذشته آغاز شد و امسال نیز در تهران برگزار می شود.
 
احمدی نژاد افزود: وقتی سران چند کشور به نام جشن نوروز دور هم جمع می شوند درباره عدالت ، صلح ، دوستی و زیبایی های اخلاقی با هم گفتگو می کنند.
 
وی گفت: در جشن نوروز امسال نیز چند رئیس جمهور و نمایندگان دولت ها شرکت می کنند.
 
رئیس جمهور افزود: البته امسال دعوت گسترده صورت نگرفته است اما امیدواریم در سال های آینده بتوانیم با برگزاری جشن نوروز با بسیاری از هیاهوهای مادی و جشن های سطحی مقابله کنیم زیرا جشن نوروز جشن کرامت و ارزش های الهی و انسانی است.
 
وی گفت: جشن نوروز فرصت بسیار خوبی است تا برخی کشورها بتوانند آداب و رسوم ملت های خود را مبادله کنند.
 
رئیس جمهور افزود: حوزه فرهنگی و تمدنی ایران بسیار گسترده تر از حوزه سیاسی آن است و این موضوع باید عاملی برای حلقه وصل باشد.
 
وی گفت: همانطور که مردم با آغاز نوروز تلاش جدیدی را برای همدلی هر چه بیشتر آغاز می کنند امیدواریم در جهان نیز اینگونه باشد.
 
رئیس جمهور در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه مهمترین آرزوی شما در سال 90 چیست؟ گفت: ما سرشار از آرزو هستیم اما مهمترین آرزویم سلامتی روزافزون ملت ایران و همه ملت هاست.

 

  بـسـم الله الـرحـمـن الـرحـیـم

 http://www.pic.iran-forum.ir/images/w19kswsouvt7ai6xt4p.jpeg
     
برای مشاهده صفحات وبلاگ بصورت کامل از مرورگر فایرفاکس استفاده کنید

زود تعطیل کردن مدارس در چهار شنبه سوری آخر سال


همشهری آنلاین :
قائم مقام رییس سازمان آموزش و پرورش شهر تهران گفت: برای کاهش آسیب‌ها و خطرات احتمالی در روز چهارشنبه آخر سال، مدارس نوبت بعدازظهر شهر تهران 2 ساعت زودتر تعطیل می‌شوند.
علی اکبر حامدی در گفت‌وگو با ایسنا، افزود: با توجه به این که از لحاظ قانونی نمی‌توانیم مدارس را در روز سه‌شنبه (چهارشنبه سوری)  تعطیل کنیم، سازمان آموزش و پرورش شهر تهران برای کاهش و جلوگیری از سوانح و حوادث احتمالی در این روز، مدارس شیفت بعدازظهر شهر تهران در 24 اسفندماه (چهارشنبه سوری) 2 تا 5/2 ساعت زودتر تعطیل می‌شوند.
به گفته حامدی، در تمامی مناطق 19 گانه آموزش و پرورش شهر تهران تنها 10 درصد از مدارس دو نوبته هستند که شامل حدود 400 مدرسه می‌شود که تمامی این مدارس در نوبت دوم 2 ساعت زودتر تعطیل می‌شوند.
قائم مقام رئیس سازمان آموزش و پرورش شهر تهران در پایان خاطر نشان کرد: هدف سازمان آموزش و پرورش شهر تهران از اعلام تعطیلی زود هنگام مدارس در نوبت بعدازظهر، پیشگیری از خطرات احتمالی ناشی از برنامه‌های چهارشنبه آخر سال است که این امر به تمامی مدارس دو نوبته شهر تهران اعلام شده است.

اعلام تمهیدات پلیس درچهارشنبه‌ سوری و تعطیلات نوروز


همشهری آنلاین :
رئیس پلیس پیشگیری تهران بزرگ با اعلام تمهیدات پلیس پایتخت در مراسم چهارشنبه آخر سال و ایام عید نوروز ، از کشف 200 عدد نارجک دستی و دستگیری 119 نفر که در امر تهیه و توزیع و استفاده از موادمحترقه غیر استاندارد فعال بودند ، توسط ماموران پلیس پیشگیری تهران بزرگ خبرداد.
به گزارش ایسنا ، سرهنگ محسن خانچرلی دوشنبه (23 اسفند) درباره تمهیدات پلیس در چهارشنبه آخر سال و ایام تعطیلات نوروز اظهار کرد : با توجه به شناسایی صورت گرفته در 111 نقطه تهران در مراکز تجاری، ماموران پلیس در قالب پاس‌های پیاده، گشت‌های موتوری و خودرویی حضور خواهند داشت تا امنیت برای شهروندان برقرار شود و مردم با آرامش خاطر به خریدهای خود بپردازند.
وی ادامه داد: امنیت لازم برای مجتمع‌های تجاری برقرار شده است و تشدید حفاظت بانک‌ها و آموزش لازم به کارکنان بانک درباره کنترل دوربین‌ها، استفاده از آژیر و غیره انجام شده تا اگر اتفاقی در بانک افتاد، تصویر فرد سارق وجود داشته باشد.
خانچرلی یادآور شد: وجود دوربین در مراکز تجاری کمک شایانی به پلیس در رابطه با کشف جرایم در سال 89 کرده است.
وی با بیان اینکه سرکشی‌های مستمر به طلافروشی‌ها یکی از اقداماتی است که از سوی پلیس پیشگیری صورت گرفته است،‌ افزود: روسای کلانتری‌ها را ملزم کرده‌ایم که بطور مستمر در طول 12 ساعت خدمتی که در روز دارند به طلافروشی‌ها سرکشی کرده و در صورت مشاهده موضوع مشکوک با آن برخورد کنند.
رئیس پلیس پیشگیری تهران بزرگ در ادامه افزود: در تعطیلات نوروز ضمن آن که پرسنل پلیس از مرخصی و تعطیلات عید استفاده خواهند کرد، با تزریق نیروهای کمکی در این ایام، امنیت لازم در سطح شهر برقرار خواهد شد.
ایستگاه‌های پلیس در طول ایام عید فعال‌تر خواهند بود
وی با بیان اینکه تهران مانند سایر استان‌های کشور، شهر مهمان‌پذیری نیست افزود: با توجه به سفر همشهریان در ایام نوروز لازم است، ضریب امنیتی در این ایام افزایش یابد، تا زمانی که شهروندان به شهر باز می‌گردند مشکلی برایشان ایجاد نشود.
خانچرلی ادامه داد: ایستگاه‌های پلیس در طول ایام عید فعال‌تر خواهند بود و تعداد نیروهای این ایستگاهها افزایش می‌یابد.
وی اضافه کرد: اقدامات پلیس به صورت محله محور انجام خواهد شد و استقرار نیرو در محله‌هایی که جرم‌خیز هستند، بیشتر خواهد بود.
پلیس در 13 فروردین ماه آماده‌باش است
رئیس پلیس پیشگیری تهران بزرگ با بیان اینکه در پایان تعطیلات بیشترین ماموریت پلیس در روز 13 فروردین است، افزود: پلیس در این روز آماده‌باش کامل خواهد بود تا تسهیلات خوبی به مردم داده شود و امنیت کامل در بوستان‌ها و پارک‌ها وجود داشته باشد.
وی درباره اسباب‌کشی در ایام تعطیلات نورز هم گفت: به کلیه کلانتری‌ها ابلاغ شده است تا مجوز برای انتقال وسایل از نقطه‌ای به نقطه دیگر به متقاضیان داده شود و از شهروندان تقاضا می‌کنیم، در رابطه با این موضوع به کلانتری مراجعه کرده و مجوز مورد نیاز را بگیرند.
دستگیری 119 نفر و کشف بیش از 390 هزار عدد انواع موادمنفجره و ترقه در پایتخت
خانچرلی ادامه داد: در بحث چهارشنبه سوری در حوزه اجتماعی با هماهنگی‌های صورت گرفته و نشست‌ با آموزش و پرورش و سایر بیمه‌های خدماتی اقدامات لازم انجام شده و بروشور و بنرهای ویژه‌ در سطح شهر برای آموزش و آگاه‌سازی خانواده‌ها انجام شده است.
رئیس پلیس پیشگیری تهران بزرگ ادامه داد: در بخش انتظامی کنترل مواداولیه محترقه از دو ماه پیش آغاز شده است و مکان‌هایی که احتمال می‌دادیم اقدام به تهیه و توزیع مواداولیه موادمحترقه کنند، با توجه به سوابق سال‌های گذشته مورد بررسی قرار گرفت و انبارهایی که احتمال داشت در این رابطه مواد اولیه را در اختیار مردم بگذارند، توقیف شد.
وی استقرار ایست و بازرسی در مبادی ورودی و خروجی شهر را از دیگر اقدامات صورت گرفته در رابطه با کنترل موادمحترقه اعلام کرد و افزود: پلیس در این راستا کشفیات و دستگیری‌های خوبی را داشته است.
خانچرلی افزود: پلیس پیشگیری در این مدت 119 نفر را که در امر تهیه و توزیع و استفاده از موادمحترقه غیراستاندارد فعال بودند، دستگیر کرده است.
وی ادامه داد: در این مدت بیش از 395 هزار عدد از انواع موادمنفجره و ترقه کشف شد، این در حالی است که 200 عدد نارنجک دستی نیز توسط ماموران پلیس پیشگیری تهران بزرگ کشف شده است.
رئیس پلیس پیشگیری تهران بزرگ خاطر نشان کرد: در این مدت بیش از یک تن مواداولیه که آماده برای فروش و استفاده بودند و بیش از 16 هزار عدد سایر موادمحترقه نیز توسط پلیس پیشگیری کشف و ضبط شده است.
افرادی که به هشدارهای پلیس توجه نکنند، دستگیر خواهند شد
وی ادامه داد: با توجه به هماهنگی‌هایی که با مقام قضایی صورت گرفته است، پلیس با افرادی که به هشدارهای پلیس توجه نکنند و اقدامات آنان موجب سلب آرامش مردم شود، برخورد خواهد کرد، همچنین پلیس پیگیری‌های جدی را در ارتباط با شکایت‌های خصوصی مردم خواهد داشت و افرادی که در ملاعام اقدام به چنین کاری کنند، دستگیر و به مقامات قضایی معرفی خواهند شد.
به گفته خانچرلی وسیله نقلیه افراد دستگیر شده تا آخر تعطیلات مهمان پارکینگ‌ها و این افراد نیز مهمان پلیس خواهند بود.
وی با بیان اینکه برگزاری مراسم چهارشنبه آخر سال باید به صورت محله‌ای و در داخل کوچه‌ها صورت گیرد، افزود: این مراسم در زیر خطوط قرمز تعیین شده برگزار شود و افراد در کنار خانواده‌های خود باشند و وارد معابر اصلی نشوند، ترافیک ایجاد نکنند و آسیبی به مردم و بیت‌المال نرسانند.
به گفته رئیس پلیس پیشگیری تهران بزرگ تاکنون مناطقی برای اجرای این مراسم در پایتخت مشخص نشده است.
افزایش موتورسواران پلیس 110 در سال 90
خانچرلی در ادامه به عملکرد پلیس 110 در سال جاری اشاره کرد و گفت: در سال جاری دو میلیون و 376 هزار تماس با پلیس 110 گرفته شد که این آمار در مقایسه با سال گذشته 5/11 درصد افزایش را نشان می‌دهد ، به طوری که در سال 88 دو میلیون و 105 تماس با پلیس 110 گرفته شده بود.
وی افزود: افزایش گشت‌ پلیس در سطح شهر برای حضور به موقع در صحنه‌ها با توجه به ترافیک تهران از جمله اقداماتی بود که مد نظر قرار گرفت و از پلیس‌های موتورسوار 110 استفاده شد.
خانچرلی با بیان اینکه زمان حضور پلیس در سال گذشته، حدود 12دقیقه ثانیه بوده است، افزود: امسال زمان حضور پلیس در صحنه نسبت به سال 88 ، 51/5 درصد کاهش داشته است و این زمان در سال جاری به هفت دقیقه و 26 ثانیه رسید.
رئیس پلیس پیشگیری تهران بزرگ افزود: به دنبال آن هستیم که در سال 90 زمان حضور پلیس را در محل حادثه به پنج دقیقه برسانیم.
وی با بیان اینکه تعداد موتورسواران پلیس 110 در سال 90 افزایش خواهد یافت، افزود: روزانه بیش از 100 تا 105 ماموریت تصنعی از سوی پلیس اعلام می‌شود تا مشخص شود که ماموران پلیس در چه مدت زمانی در صحنه‌ها حضور می‌یابند.
تشکیل 485 هزار پرونده در کلانتری‌های تهران در 11ماهه سالجاری
خانچرلی گفت: در 11 ماهه سال جاری 485 هزار پرونده‌ در کلانتری‌های تهران تشکیل شد که بیش از 230 هزار اوراق قضایی به شهروندان ابلاغ و 120 هزار احکام قضایی هم به مرحله اجرا گذاشته شد که تعداد پرونده‌ها نسبت به مدت مشابه سال گذشته 21 درصد افزایش را نشان می‌دهد.
وی افزود: از مجموع پرونده‌های تشکیل شده 41 هزار و 800 پرونده‌ به دوایر مشاوره ارجاع داده شد و از این تعداد 29 هزار پرونده‌ به مصالحه انجامید.
به گفته رئیس پلیس پیشگیری تهران بزرگ بیشترین پرونده‌هایی که در کلانتری ها به مصالحه کشیده شده است، مربوط به اختلافات خانوادگی و نزاع بوده است.
وی درباره وضعیت کلانتری‌های پایتخت هم گفت: یک نهضت عمرانی در کلانتری‌های سطح تهران آغاز شده و تمام کلانتری‌هایی که دارای قدمت بالایی هستند مورد شناسایی قرار گرفته‌اند که با همکاری شهرداری و نیروی انتظامی، فاز اول بازسازی، مرمت و نوسازی 30 کلانتری آغاز شده است.
خانچرلی با بیان اینکه تجهیز و تقویت ایستگاه‌های پلیس در سطح شهر از جمله مصوباتی است که پلیس در دستور کار دارد، افزود: حداکثر در اوایل سال آینده تمام ایستگاه‌های پلیس در تهران تقویت خواهند شد.
وی ادامه داد: رویکرد پلیس تهران یک رویکرد محله محور است و نشست با شورای عالی استان تهران در سال 90 هم ادامه خواهد داشت تا مشکلات محلات مورد بررسی قرار گیرد و برای پیشگیری آن اقدام شود.
رئیس پلیس پیشگیری تهران بزرگ به برگزاری نشست‌هایی با آموزش و پرورش اشاره کرد و افزود: این موضوع نیز در سال 90 ادامه می‌یابد و همچنین در سال آینده طرح محله محور به صورت روزانه در تهران انجام خواهد شد.
وی به راه‌اندازی مجتمع‌های انتظامی در تهران اشاره کرد و گفت: راه‌اندازی مجتمع‌های انتظامی در دستور کار پلیس قرار دارد که بر اساس آن سرکلانتری‌ها، پایگاه‌های تخصصی در کنار هم قرار می‌گیرند.
خانچرلی درباره نصب دوربین در مناطق جرم خیز اظهار کرد: در حال حاضر بیش از 400 نقطه در این رابطه در تهران شناسایی شده که در حال حاضر تعدادی از این مناطق به دوربین مجهز شده‌اند.

بلوغ جنسی چیست؟

تحقیقات انجام شده درباره بلوغ جنسی نشانگر این واقعیت است که اگرچه این تغییرات معمولا در عام وجود دارد اما مسائل گوناگون اجتماعی، ارزشهای فرهنگی، حوادث زندگی، رشد عقلی، تجربیات فردی آن را تحت تاثیر قرار می دهند. بلوغ با ازدیاد هورمونها و تظاهرات آن آغاز می شود. ظهور بلوغ جنسی نقش مهمی در زندگی ایفا می کند. دگرگونی های فیزیولوژیکی و بیوشیمیایی، وضعیت جدید و بارزی را ایجاد می کند. بلوغ جنسی غالبا با رشد سریع قد و وزن همراه بود و از لحاظ شدت، مدت و سن شروع از فردی با فرد دیگر تفاوت دارد. با اینکه در توالی رشد، تفاوتهای فردی دیده می شود ولی در رشد جسمانی دوران بلوغ، پیشرفت منظمی وجود دارد.
هنجار بلوغ جنسی در اکثر پسران بین ۱۵-۱۱ و در دختران ۱۴-۹ سالگی است.
دگرگونی های ایجاد شده در این دوران گاهی موجب نگرنی و تشویش نوجوان می گردد و رفتارهای مختلفی را موجب می شود. در پسران هر چند که رشد سلول بیضه ای و ترشح هورمون مردانه معمولا در ۱۱ سالگی آغاز می شود، اما اولین علامت بیرونی بلوغ جنسی در مردها، معمولا ازدیاد رشد بیضه ها و کیسه بیضه است و احتمال دارد با رشد موی زهاری همراه باشد. حدود یکسال بعد تسریع رشد آلت جنسی مردانه با شروع جهش در قد همراه است و موی زیر بغل و صورت حدودا دو سال بعد از رشد موی زهاری ظاهر می شود صدای نوجوان معمولا در اواخر دوران بلوغ بم و دورگه می شود.
این تغییر صدا در پسرها قابل تشخیص است. پستان پسرها در دوران بلوغ دستخوش تغییراتی می شود و نوک پستان حالت برآمدگی پیدا می کند، و قطر دور نوک پستان بطور چشمگیری افزایش می یابد در پستان بعضی از پسرها برآمدگی ایجاد شده و بزرگ می شود.
رشد جنسی در دختران با ظاهر گشتن موهای زهاری، اولین نشانه بیرونی بلوغ جنسی، همراه است. رشد پستانها با ظهور موهای صاف و کمرنگ زیر بغل و ازدیاد ترشح استروژن همراه است و در سال بعد، رحم و واژن به سرعت رشد می کند.
فرج و کلیتوریس نیز بزرگتر می شود. قاعدگی دیر آغاز می شود و شروع آن معمولا بعد از کند شدن آهنگ جهش نموی است. اغلب تا ۲ سال بعد از قاعدگی دخترها قادر به باروری نیستند.

درباره وبلاگ

و‌إِن یَكادُ الّذینَ كَفَروا لَیُزلِقونَكَ بِأَبصـرِهِم لَمّا سَمِعُوا الذِّكرَ و یَقولونَ إِنَّهُ لَمَجنونٌ و مَا هُوَ إِلاّ ذِكرٌ لِلعَـلَمین
مدیر وبلاگ : سعید

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

 • فعالیت وبلاگ را در چه حد می بینید؟


نویسندگان

مترجم سایت

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic